Αγωνιστική ΔραστηριότηταΑνακοινώσειςΠόλο ΓυναικώνΗ ΝΕΠ νίκησε 13-10 τον Ηλυσιακό

November 29, 2023
Η ΝΕΠ πήρε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή του αγώνα με τον Ηλυσιακό για την 11η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Γυναικών του πόλο κι έφτασε στη νίκη με σκορ 13-10. Πλέον, τα «δελφίνια» έφτασαν στους 5 βαθμούς και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον του στον β γύρο, ενώ ο Ηλυσιακός πηγαίνει στη διακοπή του πρωταθλήματος χωρίς ακόμα πόντο.
Η φιλοξενούμενη ομάδα φάνηκε ανταγωνιστική μόνο στο α΄ μέρος, όταν μείωσε σε 4-3 λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Στο β΄ ημίχρονο η ΝΕΠ ήταν σαφέστατα καλύτερη, και διαχειρίστηκε τις καταστάσεις. Ο Ηλυσιακός μείωσε σε 8-6 και 9-7, αλλά οι γηπεδούχες διεύρυναν τη διαφορά στο 12-7, τελειώνοντας στην ουσία το παιχνίδι.
Σύμφωνα με το φύλο αγώνα «στο γ΄ 8λεπτο αποβλήθηκε ο προπονητής της ΝΕΠ Κώστας Σακκαλής για έντονες διαμαρτυρίες και εξερχόμενος του αγωνιστικού χώρου εξύβρισε το διαιτητή και τον παρατηρητή του αγώνα».
Διαιτητές: Σταυρίδης-Κόκκινος. Τα 8λεπτα: 2-1, 3-2, 4-3, 4-4. Τα γκολ του Ηλυσιακού πέτυχαν οι Παναγιώτι 4, Ξανθοπούλου 2, Κοκκίνου 2, Σκαρπαλέζου 2.
ΝΕΠ (Κώστας Σακκαλής): Ανδρον.Κοντάκου, Ανδρουτσέλη, Σνέλγκαρ 2, Δήμητρα Κοντάκου 2, Ευφροσύνη Τσιμάρα 3, Μαρία Μπαλάτσα 4, Ζαφειράκη, Παρασκευοπούλου, Μοίραλη 2, Λιαπάκη, Αναστασίου, Μαρία Κεπενού, Μπεκρή, Λαμπάτου, Ζήκου.