Αγωνιστική ΔραστηριότηταΑνακοινώσειςΚολύμβησηΣαρωτική ξανά η κολυμβητική ομάδα της ΝΕΠ στο ΟΑΚΑ

February 21, 2022
Σαρωτική ήταν η ΝΕΠ στο Χειμερινό πρωτάθλημα κολύμβησης Παίδων/Κορασίδων-Εφήβων/Νεανίδων που φιλοξενήθηκε το περασμένο τριήμερο στο ΟΑΚΑ. Τα «δελφίνια» κατέκτησαν συνολικά 6 μετάλλια (3 χρυσά-1 αργυρό-2 χάλκινα) και σημείωσαν 11 νέα ρεκόρ ομάδας, καθώς και 24 νέα ατομικά ρεκόρ.
Επιπλέον, η ΝΕΠ συγκέντρωσε συνολικά 354 βαθμούς, ενώ στις κατηγορίες των Age Group ήταν μακράν η κορυφαία επαρχιακή ομάδα (με 100 βαθμούς διαφορά από την επόμενη επαρχιακή), κατακτώντας την 7η θέση στη Γενική κατάταξη των Παίδων-Κορασίδων και την 8η θέση στο πρωτάθλημα των Κορασίδων.
Η 2η ΗΜΕΡΑ
Εκπληκτική ήταν η ΝΕΠ στη 2η ημέρα των Χειμερινών αγώνων κολύμβησης Εφήβων-Νεανίδων/Παίδων-Κορασίδων στο ΟΑΚΑ.
Συγκεκριμένα, κατακτήθηκαν 3 χρυσά μετάλλια από την Αποστολία Σκούτα στα 50μ. ύπτιο με χρόνο 0:30,68, από τον Ανδρόνικο Κωνσταντόπουλο με επίδοση 1:56,79 στα 200μ. ελεύθερο και από τον Θανάση Μπουρόπουλο στα 50μ. πρόσθιο με 0:30,98. Επίσης, σημειώθηκαν 6 νέα ρεκόρ ομάδας από τον Ανδρόνικο Κωνσταντόπουλο στα 200μ. ελεύθερο, τη Νίκη Μπατιστάτου στα 400μ. Μ.Α., τη Δήμητρα Θανοπούλου στα 1.500μ. ελεύθερο, την Παναγιώτα Καραχανίδη στα 50μ. πρόσθιο, καθώς επίσης και διπλό ρεκόρ ομάδας από την Εβελίνα Φούντα στα 50μ. και στα 100μ. πρόσθιο. Συνολικά, η ΝΕΠ έφτασε τα 4 μετάλλια, τα 9 ρεκόρ ομάδας, τα 16 ατόμικα ρεκόρ και τους 226 βαθμούς.
Μπουρόπουλος Θανάσης 100 ΠΡ 01:12,09 13ος
4χ100 ΕΛ 04:15,74 9ες: Σκούτα Αποστολία, Θανοπούλου Δήμητρα , Φούντα Εβελίνα, Γιαννακοπούλου Τένια.
4χ100 ΕΛ 03:49,93 10οι: Μάρτσελος Γεράσιμος, Θεοδωρακόπουλος Τάκης, Βέρρας Μάνος, Μπουρόπουλος Θανάσης.
Θανοπούλου Δήμητρα 1500 ΕΛ 19:09,52 5η
Θεοδωρακοπουλος Τάκης 800 ΕΛ 09:23,92 14ος
Μπουρόπουλος Θανάσης 50 ΠΡ 00:30,98 1ος
Φούντα Εβελίνα 50 ΠΡ 00:36,94 24η
Καραχανίδη Παναγιώτα 50 ΠΡ 00:35,50 6η
4χ100 ΕΛ mixed 03:57,46 8οι: Μαρτσέλος Γεράσιμος, Γιαννακοπούλου Τένια, Σκούτα Αποστολία, Θεοδωρακόπουλος Τάκης.
Η 1η ΗΜΕΡΑ
Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική των αγώνων κολύμβησης Παίδων-Κορασίδων/Εφήβων-Νεανίδων που φιλοξενούνται στο ΟΑΚΑ. Η ΝΕΠ κατέκτησε ένα χάλκινο μετάλλιο με την Αποστολία Σκούτα στα 100μ. πεταλούδα με 1:03,75, ενώ σημειώθηκαν 3 ρεκόρ ομάδας, 7 νέα ατομικά ρεκόρ και κατακτήθηκε και η 8η θέση στην σκυταλοδρομία 4×100 από τη Μεικτή ομαδική Mixed. Τέλος, η συνολική βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής για τη ΝΕΠ ήταν 96 βαθμοί. Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα:
Θανοπούλου Δήμητρα 800 ΕΛ 10:03,61 10η
Καραχανίδη Παναγιώτα 800 ΕΛ 10:00,82 6η
Μαρτσέλος Γεράσιμος 50 ΕΛ 00:24,38 4ος
Μπουρόπουλος Θανάσης 50 ΕΛ 00:26,12 22ος
Βέρρας Μάνος 50 ΕΛ 00:26,59 34ος
Κωνσταντόπουλος Ανδρόνικος 50 ΕΛ 00:24,30 4ος
Θεοδωρακόπουλος Τάκης 100 ΠΕΤ 01:01,89 11ος
Σκούτα Αποστολία 100 ΠΕΤ 01:03,75 3η