Αγωνιστική ΔραστηριότηταΑνακοινώσειςΠόλο ΓυναικώνΗ ΝΕΠ νίκησε 12-10 και «κλείδωσε» την 7η θέση

April 13, 2022
Η ΝΕΠ επικράτησε επί του ΝΟ Λάρισας με 12-10, σε παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Γυναικών του πόλο (22η αγωνιστική). Η ΝΕ Πατρών, προηγήθηκε με 6-4 στο ημίχρονο και κράτησε τη νίκη, παρότι οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 6-6 στο γ΄ 8λεπτο, ενώ αργότερα μείωσαν και σε 8-7, όμως μέχρι εκεί!
Να αναφέρουμε ότι και οι δυο ομάδες έχουν από ένα αγώνα ακόμη να δώσουν, όμως επί της ουσίας η ΝΕΠ «κλείδωσε» την 7η θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το τέρμα που πέτυχε η Κατερίνα Ζαφειράκη, γκολκίπερ του ΝΟ Λάρισας και πρώην παίκτρια της ΝΕΠ στην εκπνοή του αγώνα στο «Αντώνης Πεπανός», με τη νεαρή Γκαντή που καθόταν κάτω από τα δοκάρια (είχε αντικαταστήσει την έμπειρη Αγγελική Γιαννακέα) να μην μπορεί να αντιδράσει.
Διαιτήτευσαν οι Αχλαδιώτης και Κυράνης. Τα 8λεπτα: 2-1, 4-3, 3-3, 3-3. Τα γκολ του ΝΟ Λάρισας πέτυχαν οι Ζαφειράκη 1, Μ. Καρυπίδου 4, Κολτσίδα 2, Ηρώ-Βασιλεία Καρυπίδου 3.
ΝΕΠ (Θανάσης Κοντάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σάντσεζ Λορένα, Κεπενού, Πετάση, Κουρέτα 2, Σάπκινα 5, Λυκοθανάση, Ζοφώλη 3, Ντάσιου 2, Κρινά, Νιαρχάκου, Γκαντή, Μιχαλάτου, Παρασκευοπούλου.